Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach, ul. Sienkiewicza 28
czwartek 03.10.2013, 13:28 Kategoria: Aktualności PCPR

Autor: Marta Kalarus

Relacja z wyjazdu studyjnego do Wągrowca grupy osób niepełnosprawnych w ramach projektu pn. "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach"

W dniach 16-20 września 2013r. odbył się wyjazd studyjny do Wągrowca grupy osób niepełnosprawnych w ramach projektu pn. „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podczas wyjazdu osoby niepełnosprawne uczestniczyły w zajęcia filcowania na mokro i sucho. Zajęcia składały się z części teoretycznej, które oparte były na pokazach, omówieniu tematyki i sposobów filcowania oraz omówieniu bezpieczeństwa pracy podczas zajęć. Zajęcia praktyczne rozpoczęły się od przygotowania swojego stanowiska pracy. Następnie do dyspozycji uczestników oddane zostały odpowiednie materiały i sprzęt potrzebny do pracy. Każdy uczestnik wykona własnoręcznie przedmioty z wełny owczej, takie jak kolczyki, korale, kwiaty, broszki itp. Zajęcia  przeprowadzone zostały przez wykwalifikowanych trenerów.

Celem zajęć była arteterapia osób niepełnosprawnych, ponadto integracja grupy poprzez wspólną działalność twórczą, rozwój umiejętności manualnych, ich aktywizacja i wzrost poczucia własnej wartości dzięki możliwości odkrycia w sobie artysty.

Dodatkowo podczas wyjazdu od poniedziałku do piątku prowadzona była rehabilitacja osób niepełnosprawnych zgodnie ze schorzeniem uczestnika.

Na uczestników czekało także wiele atrakcji. W pierwszy dzień odbył się wieczorek integracyjny połączony z zabawą taneczną. Następnego dnia niespodzianką dla uczestników był rejs statkiem po jeziorze oraz kolacja grillowa.

W środę odbył się mini turniej gry w kręgle. Gra przyniosła wiele radości oraz mocną i zdrową rywalizację. Po emocjonującej i męczącej grze chętne osoby skorzystały z kąpieli na krytym basenie.

W czwartek całą grupą ruszyliśmy do Bydgoszczy gdzie udaliśmy się do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Podczas wizyty w Muzeum uczestnicy zapoznali się z różnymi ciekawostkami oraz historiami na temat mydła. Niektórzy mieli okazję podszkolić się w praniu na tarce oraz w ważeniu mydła w Kolonialce u Dziadziusia Ażurwego. Dzięki różnym eksponatom oraz wystawą mogliśmy przenieść się w czasie i zobaczyć m.in. jak wyglądała łaźnia w średniowieczu oraz jak wyglądała produkcja mydła. Dodatkowo uczestniczyliśmy w warsztatach mydlanych, gdzie każdy mógł stać się artystą- zaprojektować i wykonać swoje własne mydło, które oczywiście każdy z nas zabrał ze sobą na pamiątkę tych magicznych chwil spędzonych w Muzeum.


Drukuj

Projekt i wykonanie strony: Go-2-Web.com - TYPO3 & Projektowanie stron
© 2008 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach - All Rights Reserved