Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach, ul. Sienkiewicza 28
poniedziałek 12.10.2009, 11:50 Kategoria: Aktualności PCPR

Autor: Marta Kalarus

XI Lubuski Tydzień Seniora

XI Lubuski Tydzień Seniora odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina  Jabłońskiego. Organizatorem imprezy był Departament Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. XI Tydzień Seniora  obchodzony w tym roku był pod hasłem „Młodość przychodzi z wiekiem” (Manoel de Olivier).  
Obchody Lubuskiego Tygodnia Seniora w naszym powiecie już na stałe wpisały się życie społeczno-kulturowe naszego społeczeństwa. To już XI raz kiedy mieliśmy okazję do świętowania oraz promowania i podtrzymywania różnych tradycji i wartości zarówno wśród środowisk seniorów jak i w środowiskach młodego pokolenia. Tydzień Seniora w naszym powiecie ma na celu także realizacje różnych form rekreacji i aktywności w sferze kulturowej, edukacyjnej, fizycznej i społecznej, a także ma na celu zwrócić naszą uwagę i uwrażliwić nas na potrzeby i problemy z jakimi borykają się osoby starsze.

5 października 2009 r. o godz. 11.00 w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze odbyła się uroczysta inauguracja XI Lubuskiego Tygodnia Seniora, w której wziął udział Starosta Słubicki Andrzej Bycka, Burmistrz Rzepina Andrzej Skałuba, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach Jakub Piosik, Wicemarszałek Elżbieta Polak, Wicemarszałek Tomasz Wontor, Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak oraz zaproszeni goście. Podczas trwania uroczystości ogłoszono zwycięzców konkursu „Seniorka i Senior Roku 2009 – aktywny lider społeczności lokalnej”. Do konkursu zgłoszonych zostało 42 kandydatów, z których komisja zakwalifikowała 40.

Nasze Centrum razem z Burmistrzem Rzepina Panem Andrzejem Skałubą oraz członkami różnych organizacji pozarządowych postanowiliśmy wyróżnić osobę Pani Zofii Rosołek poprzez zgłoszenie jej kandydatury do konkursu „Seniorka i Senior Roku 2009 – aktywny lider społeczności lokalnej” między innymi ze względu na jej zaangażowanie się w wieloletnią pracę społeczną i szczególna aktywność w realizacji zadań i celów związanych ze środowiskiem seniorów oraz ze środowiskiem młodzieżowym. Osobowość Pani Zofii, życzliwość, dobroć, skromność, praca oraz  bezinteresowność powinny być dla wszystkich niedoścignionym wzorem- seniora społecznika. Zwycięzcami konkursu „Seniorka i Senior Roku 2009 – aktywny lider społeczności lokalnej” zostali Zofia Rosołek, oraz Edward Korban.

Nasza kandydatka pani Zofia Rosołek, która została zwyciężczynią  urodziła się 9 lutego 1924 roku w Poznaniu gdzie ukończyła 7 klas szkoły podstawowej. Kiedy ukończyła szkołę nie mogła podjąć dalszej nauki z powodów finansowych. W tajemnicy przed ojcem podjęła pracę jako pomoc domowa. 1 września 1939 roku wybuchłą wojna. Pani Zofia pamięta to doskonale. Wraz z innymi została wywieziona do berlińskiego więzienia. Cela, w której została umieszczona była ciasna i ciemna, znajdowały się w niej łóżka piętrowe, a za ścianą duża latryna. Na drugi dzień rozpoczęła się selekcja więźniów. Każdy z nich został szczegółowo przebadany przez grupę lekarzy, którzy dzielili ich na dwie grupy. Pani Zofia miała szczęście badania lekarskie przeszłą pozytywnie i została przydzielona do grupy  robotniczej, gdzie później została przydzielona do pracy w niemieckiej posiadłości. Doznała wiele krzywd i upokorzeń  w czasie swojej pracy. Tam też poznała młodzieńca, który pracował w fabryce amunicji. Zaprzyjaźnili się, a po kilku latach został mężem pani Zosi. Po roku 1944 musiała pójść do innej pracy. Trafiła do wielodzietnej rodziny, która przyjęła ją bardzo serdecznie. Szybko się tam zadomowiła i zaprzyjaźniła z dziećmi, z którymi do dziś utrzymuje kontakt. 2 maja 1945 roku nadszedł długo oczekiwany dzień  pani Zofia z narzeczonym po dwóch tygodniach ciężkiej wędrówki wrócili do ojczyzny. W drodze powrotnej zatrzymali się w Rzepinie i tam właśnie postanowili rozpocząć nowe życie. Mąż pani Zofii zrezygnował z pracy milicjanta i zajął się pracą w lesie. Jako, że pan Stanisław był leśniczym otrzymali duże gospodarstwo. Mąż pani Zofii zmarł w 1988 roku i wszystkie obowiązki związane z wychowywaniem pięciorga dzieci i  prowadzeniem gospodarstwa spadły na jej barki. Po otwarciu granic w 1972 roku, zaczęła pracę w Wojewódzkim Ośrodku Informacji Turystycznej w Słubicach. Wreszcie zaczęły spełniać się jej młodzieńcze marzenia, zwiedziła całą Polskę, Moskwę i dziesięć krajów europejskich. Potem pracowała w służbie zdrowia w księgowości, aż do momentu odejścia na emeryturę.

Pani Zofia Rosołek jest osobą miłą, sympatyczną i bardzo oddaną swojej pracy. Jest bardzo aktywna zarówno w środowisku lokalnym seniorów jak i młodego pokolenia, z którymi pragnie podzielić się swoimi przeżyciami i doświadczeniami życiowymi. Chciałaby przekazać i zaszczepić u młodych ludzi patriotyzm, który został jej głęboko wpojony. Dzięki jej pracy i dużemu zaangażowaniu osobistym  seniorzy i młodzież mogli uczestniczyć w różnych formach aktywności kulturowej, edukacyjnej, fizycznej i społecznej. Może pochwalić się także długą listą osiągnięć,  różnego rodzaju inicjatyw i działań oraz wieloma nagrodami i podziękowaniami, za trud, pracę i serce, które wkłada za każdym razem podczas realizowanych przez siebie wytyczonych celów i zadań mających na celu integracje społeczeństwa młodego i starego pokolenia, współpracę z seniorami z za Odry, podtrzymywania różnych tradycji i wartości, realizacje różnych form rekreacji czy brania udziału w różnych konkursach.


Drukuj

Projekt i wykonanie strony: Go-2-Web.com - TYPO3 & Projektowanie stron
© 2008 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach - All Rights Reserved